CS Čeština DE Deutsch EN English

Lidová architektura

Pro zdejší oblast je typická především zástavba tradičního, půdorysně trojdílného, vesnického roubeného podstávkového domu s roubeným či hrázděným patrem, jehož různé varianty zde byly až do sklonku 19. století hlavním stavebním typem. Nejstarší domy z druhé poloviny 18. století a počátku 19. století jsou výrazově pozdně barokní s vysokými sedlovými nebo mansardovými střechami a především s výrazně tesařsky zdobenými podstávkami.

Díky příhraniční poloze byl region místem prolínání slovanské a západoevropské kultury. Vzájemný vliv těchto kultur se ve stavebním slohu projevil spojením slovanského srubu se západoevropským hrázděným domem, vznikly domy s podstávkou. V závislosti na dostupných materiálech i potřebách a finančních možnostech jejich majitelů vznikla řada odlišných konstrukčních typů.

Podstávka je konstrukce ze svislých trámů, která nese střechu nebo patro domu. Roubená světnice se nachází „uvnitř“ podstávky a tvoří samostatnou jednotku, která nemá nosnou funkci. Patro domu bývá hrázděné s jílovou nebo cihlovou výplní. Pro lepší ochranu před povětrnostními vlivy byly domy často opatřeny prkenným opláštěním a břidlicovou krytinou.

Lidová architektura

Lidová architektura

Lidová architektura

Kamera

Krásná Lípa - aktuální pohled na Křinické náměstí

Aktuální počasí

Skoro zataženo

Teplota: 11,5°C
Zdánlivá teplota: 11,8°C
Vítr: bezvětří
Nárazy: 2,2 km/h
Směr větru: -
Srážky: 0,1 mm/d
Vlhkost: 96%
Tlak: 1023,4 hPa

Akce ve městě

Program kina

Odstávky elektřiny

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

Rizika a nebezpečí

Jsme na Facebooku

logo Facebooku

Mobilní aplikace Česká obec

Krásná Lípa - mobilní aplikace Česká obec

Mapa Krásné Lípy

Krásná Lípa - mapa

Mapa Děčínska

Katalog sociálních služeb

Komunitní plánování na Šluknovsku - Katalog poskytovatelů sociálních služeb

Odkazy